Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 11 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Gelişen ülke para birimleri sert düştü”

Haftanın son işlem günündeki en dikkat çekici fiyat değişimlerinden bir tanesi gelişen ülke para birimlerinde gerçekleşti. Türk Lirası’nın aralarında bulunduğu, Güney Afrika Randı, Rus Rublesi ve Meksika Pezosu gibi gelişen ülkelerin para birimleri sert değer kayıpları yaşadı.

Çin ekonomisinin hız kesmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına yaklaşıyor olduğu yönündeki beklenti söz konusu fiyat değişimlerine temel oluştururken, bu ülkelerin kendi dinamikleri de kayıplarda rol aldı. Güney Afrika’da Maliye Bakanı’nın görevden alınmasının etkisi sürerken, ülkenin para birimi Dolar karşısında en çok değer kaybedenler arasında yer aldı. Gerileyen petrol fiyatları ise Rusya ve Meksika gibi petrol üreticisi ülkelerde benzer durumun izlenmesine zemin oluşturdu. Türk Lirası da ilgili para birimleri ile son haftalardaki siyasi gerilim ile değer kaybetti.

Hafta sonu Çin’den gelecek veriler ve gelecek hafta FED’in toplantısının olması, düşen petrol fiyatları ile piyasalarda gerilimi artırdı ve risk iştahının düşmesine yol açtı. Avrupa borsalarında kayıplar %1.5 civarına kadar ilerledi. Vadeli kontratlar Wall Street endekslerinin güne %0,80 civarında düşüş ile başlayacağına işaret ediyor.

“FED Öncesinde ABD verileri izleniyor”

FED’in gelecek haftaki kritik toplantısı öncesinde bugün, ABD’den gelen makro-ekonomik göstergeler yatırımcıların merceği altında yer aldı. Kasım ayı perakende satışlar %0.2 artış ile piyasa beklentileri paralelinde gerçekleşti. Ancak otomobil satışları hariç tutularak hesaplanan çekirdek perakende satışlardaki artış %0.4 ile tahminleri aştı. Üretici ve çekirdek üretici fiyat endekslerinin her ikisi de yine Kasım döneminde yükselişin öngörülerden daha fazla olduğunu gösterdi. Söz konusu rakamların yayımlanmasının ardından Dolar endeksinde ilk tepki olarak yükselişler izlendi ancak bu uzun sürmedi ve sonrasında ABD’nin para birimi bu kazanımlarını geri verdi.

“Petroldeki düşüş piyasaları şekillendiriyor”

Arzının, talebinden daha fazla kalmaya devam edeceği yönündeki piyasa beklentileri petrol fiyatlarını aşağı çekmeye devam ediyor. Son 7 yılın en düşüş seviyelerine kadar gerileyen petrol fiyatları, piyasaların moralini bozan faktörler arasında yer alıyor. Enerji şirketleri en çok değer kaybeden pay senetleri arasındaki kötü konumunu korurken, Çin ekonomisinin yavaşlaması ve FED’in faiz artırımına yaklaşmış olması gibi beklentiler talebinin azalacağı yönündeki piyasa algısını önde tutuyor ve petrol fiyatlarına baskı yapıyor. Bugün aylık raporunu yayımlayan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 2016’da global arz fazlasının daha da kötüleşebileceği uyarısında bulundu. Akşam saatlerinde ise arz tarafına yönelik bilgiler verecek olan Baker Hughes’un ABD’deki aktif olarak çalışan sondaj kulesi sayım dataları izlenecek.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Her ne kadar ABD’den gelen veriler tahminlerden daha iyi bir tablo ortaya koysa da, FED’in faiz artırım zamanlamasına ve temposuna ilişkin görünümde bir değişikliğe yol açmadı. Dolar endeksi rakamların ilk etkisi ile yükseliş kaydetse de bu durum uzun sürmedi. Euro ve Dolar üzerinde, FED ile birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasına ilişkin beklentiler etkili olmaya devam ediyor ve FED’in beyanatı öncesinde piyasaların haftanın son işlem gününde majör pozisyon güncellemelerinden kaçınması fiyatlardaki dar değişimlere de yansıyor. Sterlin görece Dolar karşısında daha stabil ve Yen Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) gelecek hafta daha fazla genişlemeye gitmeyeceği beklentileri ile görece değerli.

Gelişen ülke para birimleri son kayıplarının ardından düşüşlerini sınırlandırdı. ABD verilerinin, her ne kadar beklentileri aşsalar da, FED’e yönelik bir stres yaratabilecek güçte gelmemesi, gelişen para birimlerindeki gerilemenin bir miktar önüne geçti. Spot altında da, ABD verileri ve FED arasındaki algıya benzer bir durum söz konusu. Değerli maden ilgili ekonomik veriler sonrasında yükseliş kaydetti. Petrol ise düşüşüne nispeten daha yavaş bir tempoda olsa da devam etti.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“ABD – Öncü Michigan Hassasiyeti”

ABD ekonomisinin yaklaşık %70’i harcamalara dayandığı için tüketicilerin ülke ekonomisinin geleceğine ilişkin düşünceleri büyük önem taşımaktadır. Gelecek aylara ilişkin olumlu beklentiler içerisinde olan tüketiciler daha fazla harcama yapma eğiliminde iken, olumsuz düşüncede olan tüketiciler ise tasarruf eğilimlerini yükseltirler. ABD ekonomisi için ise halkın tüketime yatkın olması ekonomik yapısı itibari ile daha olumlu bir gelişmedir. Michigan Üniversitesi’nin yaklaşık 500 tüketiciye sorduğu sorular sonucu hazırladığı anketin sonuçları, bir endeks haline getirilerek, ABD’de tüketicilerin ekonomiye olan güvenlerinin derecesini görmemizi sağlar. Genellikle ayın son Cuma günü yayımlanan nihai rakam öncesinde, ilgili ayın ortalarında açıklanan öncü gösterge, varlık fiyatlarında nihai rakama göre daha fazla etkili olabilen bir veri olarak değerlendirilebilir. Piyasalarda, Kasım ayında 91.3 seviyesinde gerçekleşen Michigan hassasiyeti verisinin Aralık ayına ait öncü göstergesinin seviyesi merak ediliyor. Rakamın tahminin üzerinde açıklanması halinde Dolar’da yükselişler izlenebilecekken, öngörülenin altındaki rakamlar ABD’nin para biriminde düşüşlere yol açabilir.

“Çin – Sanayi Üretimi”

Sabit varlık yatırımları ve perakende satışlar gibi makro-ekonomik göstergeler ile birlikte Cumartesi sabahı yayımlanacak Çin’in sanayi üretimi, piyasaların büyük bir dikkatle takip edeceği veriler arasında yer alıyor. Ekim ayında %5.6 artış kaydeden sanayi üretimi, sadece Çin’in finansal araçları adına değil, global bazda birçok enstrümanın fiyatına da yön verebileceği için yakından izlenecek. Son dönemlerde Çin’in sanayi üretimindeki artışın hız kestiği görülüyor. Söz konusu göstergenin piyasa beklentilerinden farklı açıklanması halinde, piyasaların risk algısında, Çin’in önemli ticaret ortakları olan Yeni Zelanda ve Avustralya’nın para birimlerinde, altın, bakır ve petrol gibi emtia fiyatlarında, gelişen ve gelişmiş ülke borsalarında değişimler izlenebilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

11 Aralık 2015 Cuma

Zaman                  Haber                                                             Beklenti              Önceki

17:00       USD     Öncü Michigan Tüketici Hassasiyeti (Ara)    92,3                       91,3

20:00       USD     Baker Hughes Sondaj Kulesi Sayımı                                              737

12 Aralık 2015 Cumartesi

07:30       CNY     Sanayi Üretimi                                                    5,7%                      5,6%

07:30       CNY     Sabit Varlık Yatırımları                                     10,1%                   10,2%

07:30       CNY     Perakende Satışlar                                             11,2%                   11,0%

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!