Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 08 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde, 

  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde. 

  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Çin verisi etkisini sürdürdü ”

Bu sabah açıklanan dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olumsuz Çin’in dış ticaret rakamları piyasaların algısının olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Asya ülkesinin ihracat ve ithalatının gerilemesi, global ekonomiye ilişkin endişeleri de öne çıkardı ve borsalar genelde düşüş kaydetti.

Dünyanın en büyük metal tüketicisi olan Çin tarafından talebin düşük kalacağına ilişkin düşünce, enerji ve metal fiyatlarını aşağı çeken faktörler arasında yer alıyor. Piyasaların risk iştahının azalması Türk Lirası’nın da aralarında bulunduğu gelişen ülke para birimlerinin değer kaybetmesinde rol oynuyor.

Avrupa borsalarında bugün söz konusu algı ile satıcılı bir seyir izleniyor. Alman ve Fransız endekslerinde kayıplar %1’i geçti. Wall Street’in de yeni güne bu civarda satışlar ile başlaması bekleniyor.

“Petrol 7 yılın dibinde” 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) geçtiğimiz Cuma yaptığı toplantıda düşük petrol fiyatlarına rağmen üretim miktarını azaltmaktan kaçınması, uluslararası piyasalarda petrolü aşağı çekmişti. Çin ekonomisinin vites küçülttüğüne ait ipuçları veren makro verilerin açıklanması, petrol fiyatlarının düşüşe devam etmesine zemin oluşturdu. ABD tipi ham petrol bugün, son olarak Şubat 2009’da gördüğü seviyelere kadar geriledi ve yaklaşık 7 yılın en düşük seviyesine düştü. Brent petrol ise 40 Dolar’ın altına geriledi.

“Türkiye gündemi” 

Yurtiçi piyasalarda Rusya ile yaşanan gerilim ve Türk askerlerinin Musul yakınlarındaki varlığının uluslararası basında yaptığı yankı ile bu konulara ilişkin yetkili isimlerden gelen açıklamalar izleniyor. Bir Rus haber ajansının bilgilerine göre Rusya, savaş ihtimaline karşılık Ermenistan’a asker yığmaya başladı ve Erivan yakınlarındaki askeri üsse 8 adet helikopter konuşlandırdı. Rusya’nın ayrıca doğu Akdeniz’e bir Rus denizaltı beklettiği belirtildi. Bunun yanında yurtiçinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinin kent merkezinde çatışmaların yoğunlaştığına yönelik haberler geliyor. Bugüne kadar yapılan operasyonlarda ilçede 10 PKK’lının etkisiz hale getirildiği belirtiliyor.

“Euro Weidmann ile toparlandı” 

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına yaklaştığı yönündeki düşünce ile Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü açıklamaların ile kaydettiği yükselişlerinin ardından baskı altında kalan Euro, bugün ECB yetkilisi Weidmann’ın değerlendirmeleri ile bir miktar toparlandı. Aynı zamanda Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı olan Weidmann, ECB’nin para politikasını daha fazla genişletmesine gerek olduğunu düşünmediğini söyledi. Perşembe günü ECB’inn para politikası beyanatının sonrasında piyasaların yapılan açıklamalar ile tatmin olmaması, Euro sert yükselişler kaydetmişti. sabah saatlerinde konuşan bir başka ECB üyesi Makuch ise Banka’nın kararlarını piyasa beklentiler ile oluşturmadığını söylemişti.

“Varlık fiyatlarında görünüm” 

Weidmann’ın açıklamaları sonrasında bir miktar yükseliş kaydeden Euro, Dolar endeksinin geri çekilmesinde etkili oldu. Ancak fiyat değişimlerinin sınırlı kaldığı söylenebilir. Türk Lirası Çin ekonomisine ilişki olumsuz görünüm ve düşen emtia fiyatları ile risk iştahının azalmasından olumsuz etkilendi. Sterlin, İngiltere’nin kötü imalat verisi sonrasında yaşadığı kayıplarını genişletti. Yen ise Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) para politikasını gelecek dönemlerde de genişletmekten kaçınacağı beklentileri paralelinde değer kazandı. BOJ Başkanı bu sabah fiyat trendinin net bir şekilde iyileştiğini iade etmişti. En büyük ticaret ortaklarından olan Çin’in ekonomisinin hız kestiğine yönelik algı Avustralya’nın para biriminde baskı yaptı.

Benzer düşünce bakır fiyatlarını da aşağı çekti. Çin dünya bakırının yaklaşık yarısını tek başına tüketiyor ve ülkenin talebinin azalacağı beklentisi sanayi metalleri ve emtia fiyatlarında baskı yapıyor. Spot altın ise FED’e yönelik beklentiler ile görece daha sakin.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“ABD – İş Olanakları ve İşgücü Hacmi (JOLTS)”

ABD’nin Çalışma Bakanlığı tarafından önceki hafta yayımlanan istihdam raporundan sonra, yine aynı kurum tarafından açıklanacak istihdam piyasasına ilişkin veri, JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Summary) olarak kısaltılmaktadır. Geç açıklanan bir gösterge olmasına rağmen, ABD Merkez Bankası’nın (FED) istihdam seviyesindeki gelişmeleri izlerken kullandığı bir rakam olduğu bilinen data, finansal varlıkların fiyatında etkili olabilmektedir. Ekim ayına ait gelişmeleri gösterecek JOLTS, daha önce ABD ekonomisinin Eylül döneminde 5.53 milyon iş olanağı ve iş gücü hacmi oluşturduğuna işaret etmişti. Yeni veri, Dolar üzerinde fiyatlamaların yapılmasına neden olarak ABD’nin para biriminde değer değişikliklerine yol açabilir.

“Kanada – BOC Başkanı Poloz’un Konuşması”

Bu hafta salı günü mikrofon başında olması beklenen politika yapıcılar arasında Kanada Merkez Bankası (BOC) Başkanı Stephen Poloz’un da yer aldığını görüyoruz. Bu yıl iki kez faiz indirimine giden BOC, son toplantısında politikalarında herhangi bir değişiklik yapmamıştı. “Empire Club of Canada” tarafından Toronto’da düzenlenecek bir forumda konuşacak olan Poloz’un, BOC’un para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunması halinde Kanada Doları’nda sert fiyat değişimleri izlenebilir.

“Çin  – Enflasyon Oranı (CPI)”

Çarşamba sabahı piyasaların dikkati, Asya cephesinin ekonomi takvimi içerisinde Çin için yayımlanacak olan enflasyon rakamlarının üzerinde olacak diyebiliriz. Ocak ayında %0.8 ile beş yıldan daha uzun bir sürenin en düşük seviyesinde artış kaydeden dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki tüketici fiyatları,  yılın sonraki aylarında bir yükseliş eğilimine girmişti. Son haftalarda, ülkedeki kurumların açıkladıkları tedbirlere rağmen Çin ekonomisine ilişkin kaygılar dikkat çekerek, uluslararası piyasalarda etkili olmuştu. Çin’in enflasyon oranının Kasım ayındaki durumunu gösterecek rakamın piyasa beklentilerinden farklı gerçekleşmesi halinde, piyasaların risk algısında, Çin’in önemli ticaret ortakları olan Yeni Zelanda ve Avustralya’nın para birimlerinde, altın, bakır ve petrol gibi emtia fiyatlarında, gelişen ve gelişmiş ülke borsalarında değişimler izlenebilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

08 Aralık 2015 Salı

Zaman                  Haber                                                                         Beklenti              Önceki

17:00       USD     İş İmkanları ve İşgücü Hacmi (JOLTS) (Eki)                 5,59M                   5,53M

19:50       CAD     BOC Başkanı Poloz Konuşması

23:35       USD     API Haftalık Ham Petrol Stokları                                                                    1,600M

09 Aralık 2015 Çarşamba

Zaman                  Haber                                                                         Beklenti              Önceki

01:30       AUD    Westpac Tüketici Hassasiyeti                                               3,9%

01:50       JPY       Çekirdek Makine Siparişleri (Aylık) (Eki)                       -1,5%                    7,5%

02:30       AUD    Konut Kredileri (Aylık) (Eki)                                              -1,0%                    2,0%

03:30       CNY     CPI (Yıllık) (Kas)                                                                    1,4%                      1,3%

03:30       CNY     PPI (Yıllık) (Kas)                                                                  -5,9%                    -5,9%

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!