Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 07 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Dolar yükselişlerine tutundu ”

Cuma gün yayımlanan ABD’nin istihdam verilerinin ardından piyasalar dikkatini ülkenin Merkez Bankası’nın 16 Aralık’ta tamamlanacak Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantısına çevirdi. FED’in Aralık ayında faizleri yukarı çekmesi bekleniyor ve bu 2006’dan sonra ilk kez gerçekleşecek.

St.Louis FED Başkanı Bullard’ın ardından bugün değerlendirmelerde bulunan Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart da, faiz artırımını destekleyen açıklamalar yaptı. Lockhart ekonomik şartların tatmin edici olduğunu ve piyasaların FED’in faiz artırımına iyi hazırlandığını söyledi.

Avrupa seansının başlaması ile yükseliş kaydeden Dolar endeksi, gün içerisinde bu kazanımlarına tutundu. ABD’nin para birimi Asya işlemlerine de yükseliş ile başlamıştı. Borsalarda da ABD ekonomisine ilişkin olumlu beklentiler ile yükselişler var ancak Wall Street endekslerinin güne karışık ve yataya yakın bir başlangıç yapması bekleniyor.

“Yurtiçinde güvenlik zirvesi” 

Rus jetinin Suriye sınırında düşürülmesinin ardından artan tansiyon ve devamında gelişen olaylar yurtiçi piyasaların gündeminde yer almaya devam ediyor. Rusya’ya ait bir savaş gemisinin boğazlardan geçerken üzerinde füzeli bir askerin atış pozisyonunda görüntülenmesi sonrasında bugün Rusya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Başbakan Davutoğlu liderliğindeki Güvenlik Zirvesi ise sonra erdi ve toplantıda Rusya ile kriz ve Suriye konusu tartışıldığı belirtiliyor. Irak Başbakanı Türkiye’nin Musul yakınlarında bulunan askerlerini çekmesi yönünde bugün bir çağrı yaptı. Bazı üst düzey yöneticilerin verdiği bilgilere dayandığı iddia edilen haberlere göre Bağdat’ın uyarısından sonra askerlerini bölgeden henüz çekmedi.  Diğer taraftan Berlin’den Mısır’a gitmek için kalkan bir uçağın bomba ihbarı nedeni ile acil iniş yaptığı basına yansıyan haberler arasında yer aldı.

“Petrol 3.5 ayın en düşüğünde” 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Cuma günkü toplantısında düşük petrol fiyatlarına rağmen üretim kotasını indirmekten kaçınması sonrasında gerileyen söz konusu emtianın fiyatları, bugün aşağı yönlü hareketini sürdürdü. Son olarak Ağustos ayında gördüğü seviyelere kadar düşen ABD tipi ham petrol (WTI), 38.60 civarına indi. Brent petrol 42 Dolar’ın altını gördü.

“Varlık fiyatlarında görünüm” 

Dolar endeksinin sabah saatlerindeki yükselişlerine tutunması parite ve emtia fiyatların yansıdı. Nispeten sakin fiyat değişimlerinin izlendiği paritelerde ABD’nin para biriminin genelde değer kazandığı bir süreç öne çıktı. Wall Street açılışı öncesinde bu tutumun devam edip etmeyeceği günün devamında yönü belirleyebilir. Bu paralelde ABD’li yatırımcıların FED ve ülkelerinin ekonomisine ilişkin algısı belirleyici olabilir.

Petrol fiyatları OPEC sonrasındaki düşüşünü sürdürerek günün en dikkat çekici fiyat değişimlerini kaydetti. Petrol gelirleri yüksek olan Kanada, Norveç ve Rusya gibi ülkelerin para birimleri petroldeki gerilemeden olumsuz etkilendi. Emtia fiyatlarının getirdiği gerilim gelişen ülke para birimlerini de aşağı çekti. USD/TRY yeniden 2.90’ın üzerine çıktı. Spot altında da Dolar endeksindeki yükselişin etkileri bir miktar hissedildi e kıymetli maden hafif geriledi.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“İngiltere – BOE Başkanı Carney’nin Konuşması”

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney’nin haftanın ilk işlem gününde Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’ne Brüksel’de bir sunum yapması bekleniyor. Başkan’ın, BOE’nin para politikasına ilişkin yapabileceği olası değerlendirmeler, Sterlin ve diğer İngiliz varlıklarında fiyat değişimlerine neden olabilir.

“Japonya  – Büyüme Oranı”

Yılın üçüncü çeyreğinde dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin nasıl bir performans gösterdiğine ilişkin bilgiler verecek Japonya’nın büyüme oranı, Salı gününün ilk işlem saatlerinde yatırımcıların merceği altında yer alacak. 16 Kasım’da öncü göstergesi %-0.2 olarak yayımlanan çeyreklik GDP verisi, piyasa beklentilerinin altında gerçekleşmişti. Japon ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde %0.3 daralma kaydetmişti. Hükümetin ve ülkenin Merkez Bankası’nın (BOJ) ekonomiyi destekleme adına atacakları olası adımlara ilişkin beklentileri şekillendirebilecek söz konusu göstergenin açıklanmasının ardından Yen ve Nikkei-225 endeksinde önemli değişiklikler görülebilir. Yayımlanan rakamlar nihai datalar olacak.

“Avustralya – NAB İşletme Güveni”

National Australia Bank (NAB) tarafından hazırlanan ve yayımlanan işletme güveni, tarım endüstrisi haricindeki işletmelere yapılan bir anket sonucu oluşturulmaktadır. Avustralya ekonomisine ilişkin önemli bilgiler verdiği düşünülen endeksin “sıfır” seviyesinin üzerinde gerçekleşmesi, gelişen iş şartları anlamına gelmektedir. “Sıfır” seviyesinin altındaki rakamlar ise daralan bir ekonomik performansa işaret eder. Ekim ayında “2” düzeyinde gerçekleşerek önceki aya göre gerileyen ve Kasım dönemine ilişkin olarak açıklanacak rakam, Avustralya Doları’nda fiyat değişimlerinin izlenmesine neden olabilir.

 “Çin  – Ticaret Dengesi”

Salı sabahı Asya gündemi tarafında dikkatler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’den gelecek verilerde olacak. Ekim ayında ülkenin ticaret fazlası beklentilerin oldukça üzerinde artmıştı. Çin Genel Gümrük İdaresi (CGAC) söz konusu rakamları Şubat 2015’den bu yana Yuan cinsinden de yayımlıyor. İlgili dönemde ihracat %6.9, ithalat %18.8 daraldı ve ülkenin ticaret fazlasının artmasını sağladı ancak, Çin’in arz ve talebinin azaldığına işaret eden bu rakamlar olumlu bir resimden çok, ekonominin yavaşladığı şeklinde bir tablo ortaya koyuyor. Son aylarda piyasaların odak noktasında yer alan Çin için açıklanacak yeni dış ticaret rakamları, küresel piyasaların dikkatle izleyeceği göstergeler arasında yer alacak. Kasım ayına ait olarak açıklanacak yeni ticaret dengesi verilerinin beklentilerden farklı gerçekleşmesi halinde, piyasaların risk algısında, Çin’in önemli ticaret ortakları olan Yeni Zelanda ve Avustralya’nın para birimlerinde, altın, bakır ve petrol gibi emtia fiyatlarında, gelişen ve gelişmiş ülke borsalarında değişimler izlenebilir.

NOT: İlgili verinin açıklanma tarihinde, kaynak kuruluş tarafından önceden bildirilmeksizin zaman zaman değişiklikler yapılabilmektedir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

07 Aralık 2015 Pazartesi

Zaman                  Haber                                                                      Beklenti              Önceki

EUR     Eurogroup toplantısı

17:00       GBP     BOE Başkanı Carney Konuşması

17:00       USD     İstihdam Piyasası Koşulları Endeksi (Kas)                       1,6

08 Aralık 2015 Salı

Zaman                  Haber                                                                      Beklenti              Önceki

01:50       JPY       Cari Hesap (Eki)                                                          1,53T                     0,78T

01:50       JPY       GDP (çeyreklik) (3. Çeyrek)                                      0,1%                      -0,2%

02:30       AUD    NAB İşletme Güveni (Kas)                                                                           2

CNY     Ticaret Dengesi (Kas)                                                395B                      393B

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!