Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 04 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“ABD’de tarım dışı istihdam tahminleri aştı”

Küresel piyasaların merakla beklediği Kasım ayı ABD’nin istihdam raporu bugün yayımlandı. 200 bin civarındaki piyasa beklentilerinin üzerinde, 211 bin olarak açıklanan tarım dışı istihdam değişimi verisinin ardından uluslararası piyasalarda Dolar değer kazandı. Ancak ABD Merkez Bankası’nın  (FED) faiz artırım zamanlaması ve rotasına ilişkin öngörülerde büyük değişiklikler olmasına yol açmayan ilgili rakamlar ile ABD’nin para birimindeki yükselişler sınırlı kaldı. Sonrasında ise Dolar endeksi geriledi. Bu harekette, piyasaların FED beklentilerine ilişkin istihdam verilinin yeni bir görünüm vermemesi ve Avrupa Merkez Bankası’nın dün yapmış olduğu açıklamaların devam eden etkisinin rol aldığı söylenebilir. Bugün yayımlanan rapor ile daha önce Eylül ayına ait 137 bin olan tarım dışı istihdam artışı 145 bine, Ekim ayına ait 271 bin olan data ise 298 bine revize edildi. Bu paralelde Eylül ve Ekim aylarında önceki rakamlara göre ABD ekonomisi yaklaşık 35 bin daha fazla istihdam sağlamış oldu. Ülkede işsizlik oranı %5 ile son 7.5 yılın en düşüğünde kalmaya devam etti ve açıklanan diğer bir raporda ABD’nin Ekim ayı ticaret açığı 43.9 milyar Dolar ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Diğer bir Kuzey Amerika ülkesi olan Kanada için de bugün önemli rakamlar açıklandı. İstihdam rakamlarının beklentilerden daha kötü bir tablo ortaya koyduğu ülkede ticaret açığı da genişledi. Bu veri setinin ardından Kanada Doları değer kaybetti.

“OPEC üretim miktarını açıkladı” 

Global arzının bol olması nedeni ile 2014’ün ortalarından bu yana düşüş kaydeden petrol fiyatları, bugün bir OPEC delegesinin, Örgüt’ün günlük üretim kotalarını 31.5 milyon varil olarak belirtmesi ile geriledi. OPEC’in her yıl iki kez düzenlediği toplantısı bugün 168. kez gerçekleştirildi ve söz konusu petrol kartelinin 17:00’da basın açıklaması yapması bekleniyor.

12 üyeli OPEC’in Endonezya’nın da Örgüt’e katılması ile 13 üreticiye çıktı. Daha önce 30 milyon varil olan OPEC’in üretim kotası böylelikle 31.5 milyon varil olarak ayarlandı. Bilgi alınan kaynakların daha sonrasında belirttiğine göre 31.5 milyon varil olarak belirlenen üretim miktarına Endonezya dahil değil…

“Varlık fiyatlarında görünüm” 

Dolar endeksi bugün gelen olumlu tarım dışı istihdam değişimi verisi ile önce bir miktar yükseliş kaydettikten sonra geriledi. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dünkü açıklamalarının piyasaları tatmin etmemesinin ardından yükselen Euro ve ECB’ye ilişkin görünümün gündemde yeniden ağırlık bulması da, Dolar’daki aşağı yönlü hareketlerde rol aldı. ABD’nin istihdam verileri, FED’e yönelik beklentiler için yeni bir haber getirmedi. Ekim ayının ortalarından bu yana ECB ve FED arasındaki politika farklılığının derinleşeceği yönündeki düşünce EUR/USD paritesinde baskı yapmıştı. ECB’nin açıklamaları ile bu farklılığın bir miktar daraldığı yönündeki algı, Euro’ya destek olurken, Dolar’da görece geri çekilmeye zemin oluşturdu.

Dolar endeksinin iyi verilere rağmen yükselememesi spot altında alımlara zemin oluşturdu. Petrol ise OPEC’in kotasını 31.5 milyon varil olarak ayarlaması ile baskı altında kaldı ve bugünün en dikkat çeken fiyat değişimlerinden birini kaydetti.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Kanada – Ivey PMI”

“Richard Ivey School of Business” tarafından yaklaşık 175 Kanadalı satın alma yöneticisine yapılan bir anket sonucu oluşturulan ve kısaca Ivey PMI olarak isimlendirilen Kanada’nın ilgili göstergesi, ülke ekonomisindeki ilerleyişe ilişkin önemli bilgiler verdiği düşünüldüğü için yakından izlenen bir makro-ekonomik göstergedir. Son aylarda sert değişimler kaydeden ilgili endeks, Ekim’de 53.1 olarak gerçekleşti. Ivey PMI göstergesinin Kasım ayında beklentinin üzerinde açıklanması Kanada Doları’nda değer kazanımlarını destekleyebilecekken, tahminin altında kalacak rakamlar, ülkenin para biriminde kayıplara yol açabilir.

“Türkiye – Moody’s Değerlendirmesi”

Haftanın son işlem gününde yurtiçi piyasalar için önemli olarak değerlendirebileceğimiz, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye raporunu yayımlaması bekleniyor. Moody’s, 2015 yılı için planlanmış değerlendirme toplantısı takvimini daha önceden açıklamıştı. Ancak kuruluşun Türkiye’ye ilişkin bir güncelleme yapmayı tercih etmesi halinde, 4 Aralık’ta herhangi bir açıklama yapmayabilir (Kuruluş, Türkiye için belirlediği 4 potansiyel tarihin hepsini pas geçerek kredi notu ve görünümü güncellemediğini duyurmuştu). Eğer bir rapor yayımlanacak ise, bunun piyasalar kapalı iken basına servis edilmesi gerekiyor. Yani ya Cuma günü sabah erken saatlerde,  ya da akşam piyasaların kapanışından sonra olası açıklamalar gelebilir. Moody’s 10 Nisan 2014’deki değerlendirmesinde Türkiye’nin kredi notunu Baa3 seviyesinde bırakmış, nota ilişkin görünümü ise “negatif” olarak (önceki “durağan”) değiştirdiğini duyurmuştu. Piyasalar ilgili kuruluşun Türkiye’ye ilişkin görüşünde ve notunda bir değişiklik gerçekleşip gerçekleşmediğini izleyecekler. Konuya ilişkin olarak piyasalarda yer alacak söylentiler ise hafta boyunca yurtiçi finansal araç fiyatlarında ve Türk Lirası’nın değerinde etkili olabilir.

 

“Euro Bölgesi – ECB Başkanı Draghi’nin Konuşması”

Perşembe günü piyasaları sarsan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) beyanatı ve Banka’nın Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları sonrasında,  piyasaların dikkati bir kez daha ECB’ye çevrilecek. Dünkü para politikası adımları tatmin edici bulunmadığı için Euro’nun sert bir değer kazanımı kaydetmesine neden olan Draghi, bu kez New York Ekonomis Kulübü’nde, ABD’de söz alacak. Başkan’ın, ECB’nin para politikası hakkında değerlendirmeler yapması halinde Avrupa’nın ortak para biriminde yine sert değişiklikler görülebileceği için, kullanacağı cümleler yakından takip edilecek.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                         Beklenti                   Önceki

17:00       CAD     Ivey PMI (Kas)                     55,3                          53,1

20:00       USD     Baker Hughes Sondaj Kulesi Sayımı                744

19:20       EUR     ECB Başkanı Draghi Konuşması

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!