Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 03 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Euro tarihi dalgalanmalar kaydetti”

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugünkü para politikası beyanatı küresel piyasalar tarafından merakla bekleniyordu. Financial Times’ın (FT) hatalı haberi ve ECB’nin beyanatının yanında Banka’nın Başkanı Mario Draghi’nin konuşmaları piyasalara damgasını vurdu.

FT erken davrandı ancak yanıldı

ECB’nin Türkiye saati ile 14:45’deki faiz beyanatının öncesinde FT, 14:38’de Banka’nın faiz oranlarını değiştirmediğine yönelik bir haber yayımladı. Piyasalarda ECB’nin mevduat faizlerini 10 baz puan indirerek %-0.20’den %-0.30’a çekmesi beklendiği için Euro, bu haber sonrasında kısa süre içerisinde sert dalgalanmalar yaşadı ve önemli değer kazanımları kaydetti.  14:45’de ise ECB’nin beklendiği gibi mevduat faizini %-0.30’a çektiği görüldü. FT ise bir düzeltme yayımladı ve özür diledi. Piyasa beklentileri paralelinde mevduat faizinin düşürülmesi ise sonrasında, kar realizasyonları ile Euro’da yükselişlerin sürmesine zemin oluşturdu.

Aylık 60 milyar tahvil alımında değişiklik yok

Ardından dikkatler Mario Draghi’nin basın konferansına çevrildi. ECB Başkanı, tahvil alım programını Mart 2017 sonuna kadar  (Öncesi Eylül 2016) devam edeceğini ve gerekirse alımların bu tarihin ötesine de geçebileceğini açıkladı. Ayrıca söz konusu program çerçevesinde Euro cinsi bölgesel ve yerel yönetim tahvillerinin de alınacağı belirtildi. Parasal genişlemenin uygulanma süresinin uzatılmasına rağmen ECB, aylık 60 milyar Euro olan tahvil alım miktarında bir değişiklik yapmadı. Piyasalarda ise bu tutarın 70 milyar Euro’ya çıkarılacağı düşünülüyordu.

Euro, tarihinin en hızlı yükselişlerinden birini kaydetti

14:38’den itibaren Euro’da gerçekleşen değişimler para piyasalarına damgasını vurdu. Avrupa’nın ortak para birimi, ECB’nin attığı yeni adımları tatmin edici bulmaması nedeni ile sert yükselişler kaydedildi. Ekim ayının 15’inden bu yana, ECB’nin daha fazla parasal genişleme önlemi alacağı beklentilerinin de rol aldığı fiyat değişimleri ile EUR/USD paritesi %8 civarında gerilemişti. Ancak piyasaların beklentilerini tam olarak karşılamayan Mario Draghi ve ekibinin kararlarının ardından Euro yükselişe geçti.

“Petrol fiyatları OPEC’i bekliyor” 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) yarınki 168. toplantısı öncesinde petrol yatırımcıları gelen açıklamaları izlemeye devam ediyorlar. OPEC’in, düşük petrol fiyatlarına rapmen günlük 30 milyon varil olan üretim kotasını düşürmesi beklenmiyor. Irak Petrol Bakanı, üretim konusunda OPEC dışı üreticiler ile de konuşmaları gerektiğini söylerken, Rusya Enerji Bakanı ise yarın OPEC’in üretimi azaltma kararı almasını beklemediğini söyledi. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve OPEC’in lider üyesi Suudi Arabistan’ın, kotanın düşürülmesini kabul etmeyeceği yönündeki haberler de basında yer bulmaya devam ediyor. Bu sabah, Ağustos ayından sonra ilk kez 40 Dolar’ın altını gören ABD tipi ham petrol (WTI), Avrupa seansı içerisinde genelde 40 Dolar’ın hemen üzerinde işlem gördü.

“Varlık fiyatlarında görünüm” 

Piyasalara damgasını ECB’nin kararları ve Mario Draghi’nin konuşması vurdu. Yaklaşık 1.5 aydır Banka’nın geniş kapsamlı bir ek genişleme açıklayacağı beklentileri ile gerileyen Euro, açıklanan önlemlerin tatmin edici olmadığı algısı ile yükselişe geçti. EUR/USD paritesi bata olmak üzere para piyasası için günün devamında ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Yellen değerlendirmeleri izlenecek.

Euro’daki yükseliş, muadili olan Dolar’da sert düşüşler izlenmesine zemin oluşturdu. Bu paralelde GBP/USD ve spot altı yükselirken, USD/CHF ve USD/JPY geriledi. Türk Lirası da bu paralelde Euro karşısında değer kaybetti, Dolar karşısında görece güçlendi. Belgrat’ta Türkiye ve Rusya dışişleri bakanlarının başlayan temasları ayrıca yurtiçi piyasaların bugün gündeminde yer alacağını söyleyebiliriz.

Draghi’nin açıklamalarının, daha önceden fiyatlanan piyasa beklentilerini karşılamaması ile Euro değer kazandı ve piyasalar genelde yükselen Euro, gerileyen Dolar ile yön buldu. ECB’nin ek teşviklerinin tatmin edici olmaması, Avrupa borsalarında sert düşüşlere neden oldu.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“ABD – ISM İmalat Dışı PMI”

Haftanın ilk işlem günlerinde açıklanacak imalat endeksi ve ABD’nin bazı istihdam verileri sonrasında, ISM imalat dışı PMI göstergesinin yeni haftanın dördüncü işlem gününde dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Temmuz ayında 60.3 ile Haziran 2007’den sonraki en yüksek seviyesine çıkan endeks, Ağustos ve Eylül dönemlerinde art arda geriledi.  Ekim ayında ise yeniden yükselişe geçerek 59.1 olarak açıklandı. ISM imalat dışı PMI endeksinin Kasım ayında beklentinin üzerinde gerçekleşmesi, Cuma günü yayımlanacak istihdam raporu öncesinde Dolar’da yukarı yönlü hareketlere zemin oluşturabilecekken, öngörülenin altında kalacak rakamlar kayıplara yol açabilir.

“ABD – Fabrika Siparişleri”

ABD için önemli verilerin açıklanacağı Kasım ayının ilk günlerinde, kritik istihdam verilerinin öncesinde gözler Ekim ayına ilişkin olarak yayımlanacak ABD’nin fabrika siparişleri rakamlarına çevrilecek. Son dönemlerde zayıf bir eğilim kaydeden ilgili gösterge, Eylül ayında ABD’de fabrika siparişlerinin %1.0 gerilediğine işaret etmişti. İlgili verinin beklentinin üzerinde bir performansa göstermesi halinde Dolar’da yükselişler izlenebilecekken, tahminlerin altında kalacak bir rakam ülkenin para biriminde düşüşlere yol açabilir.

“Avustralya – Perakende Satışlar”

Son aylarda emtia fiyatlarında görülen değişimler ve ülkenin en önemli ticaret ortağı olan Çin’deki gelişmeler paralelinde piyasalar tarafından yakın mercek altına alınan Avustralya, perakende satış rakamları ile Cuma sabahı mercek altına alınacak ülkeler arasında bulunuyor. Özellikle Çin ekonomisine ilişkin küresel çaptaki kaygılar ve emtia fiyatlarındaki gerileme, son günlerdeki değer kazanımlarının yanında kıta ülkesinin para biriminde baskı yapan faktörler olarak öne çıkmıştı. Eylül ayında %0.4 artan perakende satışlar, bu kez Ekim döneminde ülke ekonomisinin gidişatına ait bilgiler verecek. Piyasa beklentilerinin dışında bir perakende satış değişiminin görülmesi halinde, ülkenin para biriminde sert hareketler izlenebilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

03 Aralık 2015 Perşembe

Zaman                  Haber                                                      Beklenti              Önceki

16:45       USD     Hizmet PMI (Kas)                                        56,5                       56,5

17:00       USD     Fabrika Siparişleri (Aylık) (Eki)               1,2%                      -1,0%

17:00       USD     ISM İmalat Dışı PMI (Kas)                        58,1                       59,1

17:00       USD     FED Başkanı Yellen’ın Tanıklığı

17:30       USD     Doğal Gaz Stokları                                       -22B                      9B

20:10       USD     FOMC Üyesi Fischer Konuşması

04 Aralık 2015 Cuma

02:30       AUD    Perakende Satışlar (Aylık) (Eki)              0,4%                      0,4%

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!