Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 01 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,

  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.

  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Avrupa borsaları dalgalandı”

Özellikle Avrupa ve ABD merkez bankalarının Aralık ayında atacakları düşünülen para politikası adımlarına ilişkin beklentiler varlık fiyatlarına yön vermeye devam ediyor. Söz konusu algı ile para birimleri ve emtia grubu ürünler yön ararken, Avrupa borsaları bugün dalgalı bir seyir izledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü para politikasını daha fazla genişletmesi bekleniyor. Ancak Çin ekonomisi için bu sabah gelen veriler çok olumlu bir tabloya ortaya koymadı. Ancak bunun, ülke hükümetinin ekonomiyi desteklemek için daha fazlasını yapacağı düşüncesini güçlendirdiği görülüyor. Yine ECB öncesinde yatırımcıların büyük kararlar vermek istememeleri Avrupa borsalarının kayıp ve kazançlar arasında gidip gelmesine neden oldu. İngiltere de ise büyük bankaların stres testini geçtiklerinin görülmesi yükselişlere zemin oluşturdu. Wall Street’in ise Çin beklentisini takip ederek yeni güne yükseliş ile başlaması bekleniyor.

Bu gündemin yanında piyasalar Paris’te toplanan liderlerden gelen açıklamaları izlemeye devam ediyorlar.  ABD Başkanı Obama son olarak ABD ve Türk kuvvetlerinin Suriye sınırının kapatılması konusunda daha iyi iş çıkarmak için çalıştıklarını söyledi. Başkan ayrıca Esad konusunda Rusya ile aynı fikirde olmadıklarını belirtti.

“Varlık fiyatlarında görünüm” 

Dolar endeksi Avrupa seansı içerisinde, zaman zaman yükselişler kaydetse de ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımının piyasalarda yeterince fiyatlandığı söylentileri ile geriledi. Her ne kadar ECB’nin bu hafta para politikasını genişleteceği yönünde beklentiler ağrılıkta olsa da, ABD’nin para birimindeki değer kayıpları Euro’ya yükseliş getirdi. Sterlin kötü imalat PMI verisi sonrasında kayıplarını genişletti. Yen ise, ülkenin devlet emeklilik fonunun döviz pozisyonlarını hadge ettiği haberlerinin ardından değer kazandıktan sonra gevşedi. Kanada Doları, Eylül ayında büyümesi beklenen ülke ekonomisinin daraldığının görülmesi ile değer kaybetti.  Türk Lirası dünkü olumlu ticaret açığı verisinin de rol aldığı değer kazanımlarını, FED’e yönelik fiyatlamaların Dolar üzerinde etkilileri ve ECB beklentileri ile genişletti. Altın yatırımcısının kritik haberler öncesinde yeni pozisyon alma konusunda istekli olmadığı görülüyor ancak petrol Cuma günkü toplantısında OPEC’in üretim kotasını indirmeyeceği yönündeki beklentiler ile geriledi.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“ABD – ISM İmalat PMI”

Cuma günü yayımlanacak ABD’nin istihdam raporu öncesinde, dünyanın en büyük ekonomisindeki ilerlemeye yönelik fiyatlamaların yapılmasına neden olabilecek ISM Enstitüsü’nün imalat PMI verisi, ABD ekonomisi için önemli bir gösterge olarak değerlendirilmektedir. Art arda dört ay gerileme kaydeden endeks, aynı zamanda piyasa beklentilerinin de genelde altında kalarak olumsuz bir tablo çizmişti. Üretim sektörüne ilişkin ipuçları verecek ilgili rapor, istihdam seviyesine ait ipuçları da içereceği için 4 Aralık’taki tarım dışı istihdam değişimi verisi öncesinde Dolar’da sert değişikliklerin görülmesine neden olabilir. Rakamın beklentinin üzerinde gerçekleşmesi halinde Dolar’da yükselişler zemin kazanabilecekken, öngörülenin altında kalacak datalar, ABD’nin para biriminde kayıplara yol açabilir.

“Avustralya – RBA Başkanı Stevens’ın Konuşması”

Ülkesinin, yayımlanacak ekonomik büyüme verisi öncesinde Avustralya Merkez Bankası (RBA) Glenn Stevens’ın Çarşamba sabahı bir konuşma gerçekleştirmesi bekleniyor. Avustralya-İsrail Ticaret Odası’nın kahvaltısına katılması planlanan Başkan, Batı Avustralya’nın Peth şehrinde söz alacak. Stevens’ın RBA’nın para politikasına değinmesi halinde ülkenin para biriminde fiyat değişimleri izlenebilir.

“Avustralya – Büyüme Oranı (GDP)”

Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) Salı sabahı yaptığı para politikası beyanatı sonrasında kıta ülkesi için dikkatler bu kez, Çarşamba günü erken saatlerde yayımlanacak büyüme verisinde olacak. Bu yılın ikinci çeyreğinde, önceki çeyreğe göre %0.2 büyüme kaydeden Avustralya ekonomisinin, yılın üçüncü çeyreğindeki performansı hakkında önemli bilgiler verecek GDP verisi, ülkenin para biriminde sert hareketlerin görülmesine neden olabilir. Yaklaşık son bir yıllık periyod içerisinde, emtia fiyatlarında izlenen çalkantı ile ekonomisi zor dönemler geçiren kıta ülkesi, özellikle değerli maden ihracatçısı bir ekonomi olduğu için kendisine benzer ülkelerdeki gibi genişlemeci para politikalarını daha ağırlıklı olarak tercih etti diyebiliriz. GDP verisinin, beklentinin altında olumsuz açıklanması halinde Avustralya Doları’nda kayıplar izlenebilecekken, rakamın tahminlerin üzerinde gerçekleşmesi, kıta ülkesinin para biriminde yukarı yönlü hareketlere zemin oluşturabilir.

 

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

01 Aralık 2015 Salı

Zaman                  Haber                                                   Beklenti              Önceki

16:45       USD     İmalat PMI (Kas)                                           52,6                       52,6

17:00       USD     ISM İmalat PMI (Kas)                                                  50,6                       50,1

19:45       USD     FOMC Üyesi Evans Konuşması

23:30       USD     API Haftalık Ham Petrol Stokları                                                         2,600M

02 Aralık 2015 Çarşamba

01:30       AUD    RBA Başkanı Stevens Konuşması

02:30       AUD    GDP (çeyreklik) (3. Çeyrek)                                         0,7%                      0,2%

03:00       USD     FOMC Üyesi Brainard Konuşması

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!